Hlavní menu:

31.08.2001, kategorie: Broumarská

Kyjští usilují o vlastní radnici

MF 31.8. 2001
http://praha.idnes.cz/praha.asp?r=praha&c=A010831_084112_praha_ton&l=1&t=A010831_084112_praha_ton&r2=praha

K y j e - Referendum za osamostatnění Kyjí od městské části Praha 14 chtějí uspořádat členové občanského sdružení Zdravé Kyje. Oznámit myšlenku lidového hlasování měli aktivisté tohoto sdružení v zářijovém čísle místního radničního měsíčníku. Vedení úřadu jim to však znemožnilo.
"Na konci června nám místostarosta Skala odsouhlasil dvě strany v zářijových Listech Prahy 14. Text jsme do uzávěrky odevzdali. Starosta nám ale oznámil, že vyjde až v dalším čísle zároveň i s reakcí radnice," uvedla Hana Pospíšilová ze Zdravých Kyjí. Starosta Miroslav Froněk měsíční zdržení odůvodňuje tím, že se přes prázdniny stala řada důležitějších věcí, které mají nyní přednost.

V textu, který sdružení připravilo, je podle něj i řada polopravd a nepřesností. Slib, že dvoustrana vyjde v září, dal Kyjským podle starosty jeho zástupce Miroslav Skala, který k tomu vůbec nemá oprávnění. "Místostarosta Skala je ovšem nyní na dovolené," podotkl Froněk.

Pro členy sdružení je odmítnutí publikovat v radničních listech další z řady reakcí, které dosvědčují, jak jsou Kyje úřadem městské části Praha 14 odstrkovány.

Hlavním sporným bodem, který Zdravé Kyje popohnal k rozhodnutí uspořádat referendum, je podle Pospíšilové rekonstrukce Broumarské ulice. Podle původního plánu měla být tato ulice, jež vede centrem obce, rozšířena a napřímena. Kvůli protestům sdružení nyní úřad stavební řízení přerušil.

"V Kyjích chybí chodníky, byla tu zrušena prodejna potravin a úřad ji neobnovil. Chce ale rozšířit komunikaci, kterou už teď projíždějí desítky nákladních aut za hodinu," tvrdí Pospíšilová. "To jen dosvědčuje, že Praha 14 chápe Kyje jako příjezdovou cestu na Černý Most nebo takovou šikovnou výpadovku," dodala.

Starosta Froněk již před časem sdělil, že obnova Broumarské má především obnovit roky zchátralou silnici. Výhrady sdružení Zdravé Kyje jsou podle něj nesmyslné. "Nejvíc peněz z veřejného rozpočtu jde právě do Kyjí. Za posledních pět šest let jsme sem investovali skoro miliarda korun," uvedl Froněk. "Pokud se ale rozhodnou odtrhnout, bránit jim nebudu, je to jejich svobodná vůle," dodal starosta.

Lidé ze Zdravých Kyjí nyní rozvažují další kroky. "V Listech Prahy 14 vyzveme všechny obyvatele, aby se k nám připojili. Nelze se přece smířit s tím, že bychom byli na Praze 14 stále ti opomíjení ," sdělila Pospíšilová. O tom, že by se ona sama zařadila mezi potenciální nové zastupitele Kyjí, však neuvažuje. "Já bych asi do politiky nešla," tvrdí Pospíšilová. Pokud by se Kyjští chtěli od Prahy 14 odtrhnout a vytvořit samostatnou městskou část na území Prahy, musel by se především změnit zákon o hlavním městě Praze. "Zákon hovoří jen o sloučení nebo připojení městských částí. Na odtržení nepamatuje," řekla vedoucí legislativního a právního odboru magistrátu Martina Děvěrová.

Městští zastupitelé by tedy museli rozhodnout o změně statutu, který přesně vymezuje území všech dosavadních sedmapadesáti městských částí. Zda by podmínkou odtržení bylo místní referendum, není podle Děvěrové úplně jednoznačné. "Zákon o místním referendu nestanoví, že by se hlasování muselo konat, aleani to nevylučuje," tvrdí Děvěrová.

Referendum by se pak mohlo pořádat v tom případě, že by jej svým podpisem podpořilo alespoň dvacet procent obyvatel celkem šesti tisícových Kyjí.

MF DNES , Markéta Bělíková

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011