Hlavní menu:

17.11.2010, autor: aktualně.cz 15.11.2010 , kategorie: Silniční okruh kolem Prahy R1

Plán na záchranu Pražského okruhu: Nechat lidi v hluku

Plán na záchranu Pražského okruhu: Nechat lidi v hluku

Na ministerstvu zdravotnictví ožívá plán na zmírnění hlukových limitů z automobilové dopravy, který v konečném důsledku pomohl některým novým silnicím včetně některých nedokončených úseků Pražského okruhu.

Zástupci ministerstva zdravotnictví to sdělili na dvou odborných konferencích o hluku, které se minulý týden konaly v Praze. A pak to následně potvrdili redakci Aktuálně.cz.

"Navrhuje se, aby se některé limity upravily," řekla Anežka Sixtová, ředitelka odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví. Jakékoli podrobnosti ovšem odmítla sdělit. "Zatím to ani neschválila porada vedení," dodala Sixtová.

Lidé, kteří se konferencí zúčastnili a s nimiž pak redakce Aktuálně.cz mluvila, ovšem mají dojem, že ministerský návrh je velmi podobný tomu, s čímž už na jaře přišla tehdejší "přechodná" ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Z vystoupení státních úředníků na odborných konferencích vyplynulo, že smyslem nového vládních nařízení má být to, aby se ulehčila stavba nových silnic a dálnic. Ovšem za tu cenu, že lidé budou vystaveni hlučnějšímu prostředí, které škodí zdraví.

Úředníci oprášili starý plán

"Úplně nám z toho zmrznul úsměv," řekla Petra Šubrtová ze sdružení Zdravé životní prostředí v pražských Běchovicích. Právě toto sdružení má velkou zásluhu na tom, že ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo územní řízení na část Pražského okruhu v těsné blízkosti Běchovic, a to právě kvůli překročeným hlukovým limitům.

Návrh exministryně Jurákové ovšem posunoval povolené hlukové hranice výš, takže s autostrádou u Běchovic by už nebyl problém.

"Mám z toho dojem, že nový návrh je v bleděmodrém to samé, co tady bylo na jaře za Juráskové," dodala Šubrtová. Ministerské plány se nezamlouvají ani starostovi pražského Suchdola Petru Hejlovi, kterému nadlimitní hluk také "pomohl" ke zrušení územního povolení na suchdolský úsek Pražského okruhu.

Jurásková neuspěla

Juráskové plán počítal s tím, že by se hygienický limit nezvyšoval plošně, ale pouze na vybraných místech, a to jen před domy a nikoli uvnitř objektů.

V prostředí zatíženém automobilovou dopravou by se tak podle její představy měl noční limit zvednout z 50 decibelů na 60 a denní ze 60 na 65 decibelů.

Jurásková ovšem nakonec svůj návrh stáhla, protože vyvolal ohromnou kritiku. Nová směrnice Světové zdravotnické organizace přitom jako prahovou hranici pro onemocnění infarktem myokardu uvádí denní hranici 60 decibelů. Při vyšším hluku se riziko výrazně zvyšuje.

Odvolejte hlavního českého hygienika Víta!

Jarní plán ministerstva zdravotnictví zmírnit hygienické limity hluku spustilo i petice za odvolání hlavního hygienika Michaela Víta, který tehdy změnu prosazoval.

"MUDr. Michael Vít prosazuje zvýšení hlukových limitů a tím se výrazně odchýlil od svého poslání chránit zdraví občanů. Jeho činnost by měla naopak směřovat ke zpřísnění hlukových limitů, neboť hluk v prostředí významným způsobem ovlivňuje zdraví obyvatel," zdůvodňují iniciátoři petice z občanského sdružení Kolínsko.

I nyní se Vít ke úpravě hlukových limitů hlásí a na jedné z odborných konferencí dokonce veřejně uvedl, že nové vládní nařízení dokonce inicioval.

Zdroj: aktualně.cz 15.11.2010

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=682785

Související články:

Úřad ignoroval hluk. Pražský okruh se zpozdí až o roky (8.2.2010)

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=660081

Jurásková zachraňuje Pražský okruh. Nechá lidi v hluku (12.2.2010)

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=660589

Dokončení Pražského okruhu v nedohlednu. Nemá povolení (6.10.2010)

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=679273

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011