Hlavní menu:

18.01.2011, autor: iDNES: 18.1.2011, kategorie: Rezidence Lehovec

Na kraji Prahy stojí nové paneláky, kvůli chybě úřadu se mluví o jejich zbourání

Na kraji Prahy stojí nové paneláky, kvůli chybě úřadu se mluví o jejich zbourání

Novým panelákům, které nedávno vyrostly v Milíčově v Praze 11, hrozí zbourání. A to i přesto, že v nich už dva roky žijí lidé. Městský soud zrušil územní rozhodnutí na výstavbu domů v této lokalitě. Starousedlíci si totiž stěžovali, že novostavby ohrožují chráněnou oblast.

Hana Miklendová si vysnila bydlení v novostavbě. S manželem nastřádali statisíce, zadlužili se a koupili si byt v novém domě na okraji Prahy. Nové bydlení si nemůže vynachválit - je jen kousek od stanice metra Háje a zároveň jen pár kroků od lesa.

Může to znít neuvěřitelně, ale činžák, který byl postaven teprve před dvěma roky, by mohly srovnat se zemí buldozery. Stejně jako několik sousedních domů. Tedy podle čerstvého rozhodnutí městského soudu, který zpětně zrušil územní rozhodnutí na výstavbu těchto domů.

Na soud se obrátili zástupci občanského sdružení Hezké Jižní Město, kteří se strachovali o zdejší přírodu, a ten jim nyní dal za pravdu - při schvalování výstavby v této zelené části Prahy pochybili úředníci.

Nevěnovali dostatečnou pozornost dopadu stavby na životní prostředí a dopustili se také procesních chyb. Zástavba totiž částečně zasahuje do území chráněné přírodní památky, která se dokonce dostala na seznam lokalit s nejvyšším stupněm ochrany v rámci Evropské unie.

Novým domům prý demolice nehrozí

"Již v listopadu 2006 jsme upozorňovali radnici Prahy 11 na nezákonnost a administrativní chyby, kterých se dopustil odbor územního rozvoje městské části, potažmo magistrát," uvedl Zdeněk Kvítek z občanského sdružení.

Pokud by se úředníci striktně drželi zákona, v konečném důsledku by to mohlo znamenat, že by domy měly být zbourány a parcely pod nimi navráceny přírodě.

"Že bychom přišli o střechu nad hlavou? Toho se snad bát nemusíme," doufá jedna z majitelek bytu, Alena Manová.

Obavy mírní i Ondřej Svatoň z firmy Skanska, jež budovy postavila. "Rozhodnutí soudu nemá v žádném případě na práva vlastníků bytů vliv," uvedl.

Obyvatele domů může také uklidnit fakt, že dosud se v Praze žádné domy kvůli chybě úředníků nebouraly. Není totiž možné, aby za přešlap úřadu nesli odpovědnost lidé, kteří si byty koupili. Rozhodnutí soudu také ještě může zvrátit stížnost podaná u Nejvyššího správního soudu.

Situaci zmírňuje i vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 11 Jan Kábrt. "Rozhodnutí soudu je v tomto případě bezpředmětné, protože se týká územního rozhodnutí, které bylo v rámci schvalovacího procesu spotřebováno následným stavebním povolením a řádnou kolaudací," uvedl.

V chráněném území jsou vzácné mokřady

Sdružení si však stojí za svým: pokud se domy nezbourají, bude porušen zákon.

"Jižní Město je názorným příkladem, jak se v České republice vydělávají velké peníze a jak se osobní zájmy prosazují bez ohledu na zákony, jež jsou pro obyčejného občana jen obtížně vymahatelné," řekl Kvítek.

Jádrem sporu je unikátní příroda, která se na jihovýchodě metropole zachovala. Jen pár metrů od nových paneláků jsou totiž mokřady, které jsou domovem mnoha chráněných rostlin i živočichů. Starousedlíci se proto obávají, že výstavba přinese do krajiny zkázu.

Investor stavby sídliště však tvrdí, že se mu podaří mokřadní společenstva rostlin a živočichů zachovat. Mokřady má napájet speciálně vybudovaná kanalizační síť, do které je svedena veškerá dešťová voda ze sídliště.

» Přejít na článek Na kraji Prahy stojí nové paneláky, kvůli chybě úřadu se mluví o jejich zbourání na webu http://praha.idnes.cz/.

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011