Hlavní menu:

03.06.2014, autor: Echo Media a.s. © ČTK, kategorie: Různé stavby

Muž v Praze staví na černo dům. Úřady jsou bezmocné

Muž v Praze staví na černo dům. Úřady jsou bezmocné

České zákony jsou na černé stavby krátké. Povolení na terénní úpravy a udržovací práce si Ondřej Kaplan vyložil po svém a začal v ulici Herdovská v Praze 9- Kyje stavět dům. Přítomnost jeřábu naznačuje, že stavba má jít do výšky. Ačkoli obyvatelé v okolí sepsali proti černé stavbě petici, ukazuje se, že ani starosta a stavební úřad nic nezmohou. Zastavit stavbu nemůže ani policie.

„S takovýmhle stavebníkem jsem se nikdy nesetkala,“ okomentovala jednání Ondřeje Kaplana vedoucí odboru výstavby Věra Joudová, která pracuje na stavebním úřadu od osmdesátých let. Podle vyjádření starosty Prahy 14 Radka Vondry začal celý případ černé stavby v Herdovské ulici v únoru tohoto roku a hned v únoru začal stavební úřad celou situaci řešit. Nejprve tím, že opakovaně provedl kontrolní prohlídky.

Následně 19. února nařídil Ondřeji Kaplanovi a jeho společnosti AVESTA AZ zastavit stavební práce. Stavebnímu úřadu dal za pravdu i pražský magistrát. Jeho mluvčí Petra Hrubá potvrdila, že pan Kaplan nerespektuje rozhodnutí stavebního úřadu. Dodala také, že vyhrožuje sousedům i úředníkům.

Přes zákazy se staví dál

Přesto se stavební práce nezastavily a stavební úřad s tím nemůže nic udělat. „Dáváme pokuty a budeme i nadále pokutovat. Dali jsme to na začátku března k exekutorovi, protože naše zákony nic jiného neumožňují,“ popsala bezmocný postup stavebního úřadu jeho vedoucí Joudová. Pan Kaplan se proti pokutám soudně odvolal. Navíc zažádal u stavebního úřadu o dodatečné povolení stavby. „Dokonce nás požádal, abychom vyhledali všechny výjimky, které jsme kdy udělili. Což je práce na půl roku,“ dodala Joudová k situaci, která nastala kolem černé stavby.

Zda dá stavební úřad dodatečnou podmínku, či ne však prozradit nechtěla, jelikož stále věří, že se podaří stavbu zastavit. Upozornila však, že je stavební zákon je nastaven tak, že přímo říká, aby lidé stavěli na černo, jelikož stavební povolení mohou dostat i zpětně.

Kaplan problémy kolem stavby domu v ulici Herdovská nechtěl serveru ECHO24.cz komentovat, protože s tím podle jeho vyjádření nemá nic už společného „Nejsme povinni podávat informace,“ opakoval Ondřej Kaplan, který byl jako jednatel společnosti AVESTA AZ uveden na povolení z listopadu 2013 k terénním úpravám a udržovacím pracím. To sice Kaplan uznal, ale následně dodal, že už je to dlouhá doba. Podle Joudové totiž Ondřej Kaplan převedl firmu kvůli problémové stavbě na svého bratra Petra Kaplana a v současné době na třetí osobu, což celý případ komplikuje, jelikož nemají o dalším postupu s kým jednat.

Policie: Není to naše kompetence

Zastavit černou stavbu nemůže ani policie. Podle zákona se nejedná o trestný čin. „Černá stavba spadá do kompetence stavebních úřadů,“ vysvětlil mluvčí Policie ČR Jan Daněk. Co dál s nelegální stavbou tak vyřeší jedině soud. „Ani já nejsem spokojen s tím, jak kauza probíhá. Bohužel z titulu své funkce v místní samosprávě nemohu a ani nesmím do celého procesu vstupovat. Výkon státní správy nesmí být ovlivňován samosprávnými orgány městské části, tudíž ani starostou,“ vysvětlil starosta Vondra, proč nemůže nijak zasáhnout.

Ten také dodal, že se nejen kvůli tomuto případu snaží o změnu legislativy. „Aby zákon nechránil toho, kdo ho porušuje, ale především ty, kteří jsou porušováním zákona poškozováni. Není možné, aby se místní samosprávy nemohly účinně bránit nezákonnému jednání,“ dodal Vondra. Podle něj i Joudové ze stavebního úřadu je to ale běh na dlouhou trať.

Do té doby tak bude dům už dávno dostavený.

» Přejít na článek Muž v Praze staví na černo dům. Úřady jsou bezmocné na webu http://echo24.cz/.

Ke stažení: Herdovska_Kaplan_01.jpg, 139 kB;
Herdovska_Kaplan_02.jpg, 126 kB;
Herdovska_Kaplan_03-2.jpg, 171 kB

03.06.2014 06:29:15

Herdovská - Kaplan

Herdovská - Kaplan
Herdovská ulice Praha 9- Kyje

Herdovské ulici, Praha 9- Kyje se staví černo dům.

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011