Hlavní menu:

08.04.2011, autor: Ondřej Kinkor, Mladá fronta DNES – Praha, 7.4.2011, , kategorie: Novinky - Praha 14

Kvůli boji o Trojmezí odešla z práce. A vyhrála

Kvůli boji o Trojmezí odešla z práce. A vyhrála

Renata Chmelová opustila místo manažerky a začala hlídat úředníky. Dál také plánuje sledovat, za kolik se v Trojmezí budou pozemky vykupovat. 2 600 metrů čtverečních zeleně obklopených sídlišti Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík, zůstane nezastavěno. Na tom se zastupitelé magistrátu sice shodli, ale teď je potřeba vyřešit, co s Trojmezím bude dál.

„Chceme, aby zeleň byla veřejně přístupná. A to teď není jisté,“ řekl radní Josef Nosek. Pozemky totiž patří restituentům a developerům, kteří chtěli v Trojmezí postavit stovky bytů. To sice nepůjde, ale nikdo jim nemůže bránit, aby pozemky třeba oplotili.

Za kolik? Metr čtvereční za stovku. Nebo taky za tisíc

Jednou z možností, jak zeleň zachovat přístupnou, je výkup pozemků. Jenže majitelé budou ti, kteří určí cenu. „Kdyby stál metr čtvereční stovku, vyšplhala by se cena na 260 milionů. Ale sto korun je na Prahu málo. Mohlo by to nakonec být i pár tisíc za metr,“ podotkl starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský. Pak by výsledná suma překročila dvě miliardy.

A právě částku, kterou magistrát či jednotlivé městské části vyplatí za nákup pozemků, chce hlídat koalice občanských sdružení Trojmezí, která boj proti zastavění zeleně před dvěma roky zahájila. „Vzhledem k tomu, jak se s pozemky v posledních pěti letech spekulovalo, zdaleka není vyhráno. Hrozí, že řada těch, kteří je nakupovali s vidinou stavebních parcel, se bude bránit tomu, aby je prodali za cenu zeleně,“ říká předsedkyně sdružení Trojmezí Renata Chmelová, které boj za záchranu této lokality změnil život.

Po dvaceti letech práce v oblasti IT se totiž stala občanskou aktivistkou na plný úvazek. „V roce 2005 jsme s manželem hledali místo, kde bychom si postavili dům. Nakonec jsme se rozhodli pro Záběhlice. Přírodní park a přírodní památka v sousedství pro nás byly dostatečnou zárukou, že tam bude klid,“ vzpomíná Chmelová. Jenže před dvěma lety rada Prahy 10 navrhla Trojmezí zastavět.

Šestnáct tisíc lidí zavazovalo

„V tu dobu jsem byla na mateřské a ještě teď si vzpomínám, jak mě to rozčililo,“ říká Chmelová, která se zapojila do organizování petice, pod niž se během jedenácti dnů fyzicky podepsalo šestnáct tisíc lidí. „To bylo natolik neuvěřitelné číslo, že jsem věděla, že to nemůžeme nechat ležet.“

Jenže ani takové množství podpisů nezabralo a zastupitelstvo magistrátu, kde ODS vládla většinou, návrh Prahy 10 odsouhlasilo.

V tu chvíli začal boj. „Vzdát jsme to nechtěli. Založili jsme sdružení a požádali jsme různé organizace o grant. A uspěli jsme, takže jsme si mohli zaplatit právní poradenství,“ popisuje Renata Chmelová počátek boje s úředníky.

Sdružení začalo fungovat jako malá firma. Muselo třeba vést účetnictví. V tu dobu na záchraně Trojmezí už aktivně pracovalo sedm lidí a přibývali další. Ale všichni to museli stíhat při zaměstnání. Jen Renata Chmelová měla času víc, protože v tu dobu byla na mateřské dovolené.

Ovšem jednání s politiky nikam nevedla. „Občas to bylo až absurdní. Byli jsme sice na magistrát pozváni do komise o Trojmezí. Jenže když jsme přišli, bývalý radníMartin Langmajer tam s developery popíjel červené víno a všichni si tykali jako staří kamarádi. To vás na jednu stranu zpraží, na druhou stranu vybičuje k větší aktivitě,“ vysvětluje šéfka sdružení.

Průlom nastal až loni, když se začaly blížit komunální volby. Politikům zřejmě došlo, že bojovníky za Trojmezí podporuje množství lidí, kteří jsou zároveň i voliči. „Nakonec to dopadlo tak, že se začali předhánět ve slibech, jak Trojmezí zůstane zelené,“ říká Chmelová, kterou strany dokonce přemlouvaly k účasti na jejich kandidátkách.

Do komunálních voleb jít odmítla

„Kromě ODS mě takto oslovily všechny strany. Jenže když vidím, jak se jedná na zastupitelstvu, kde opozice nezmění téměř nic, neláká mě to. Trojmezí ukázalo, že jako nezávislí občané máme daleko větší sílu politiky k nějakému rozhodnutí dotlačit,“ podotýká Renata Chmelová, která se hlídání politiků teď věnuje na plný úvazek. Před rokem se sice vrátila do zaměstnání, ale po půl roce zjistila, že bojovat o Trojmezí a být manažerkou IT nestíhá.

Navíc po úspěchu s Trojmezím jí začali volat lidé, kteří žádají o pomoc v podobných případech. „Ozve se někdo, že jim kácí stromy v ulici. Já se snažím pomoct a popíšu, co dělat, aby kácení zastavili. Jenže v tu chvíli většina lidí skončí, protože sami nic dělat nechtějí. Jen to potřebují předat na někoho dalšího, kdo to vyřeší za ně. Chci lidi naučit, aby se postarali sami. My už jsme si náš boj vybojovali, teď můžeme radit dalším,“ říká Chmelová.

Zdroj: Ondřej Kinkor, Mladá fronta DNES – Praha, 7.4.2011,

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=mfpraha&v=082&idc=1562933

http://trojmezi.info

» Přejít na článek Kvůli boji o Trojmezí odešla z práce. A vyhrála na webu http://zpravy.idnes.cz/.

 

Diskuzní fórum

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

Zatím tu není žádný diskuzní příspěvek.

Pro aktivní účast v diskuzích je potřeba se nejdříve přihlásit do systému.

© Kyjský občanský klub, Kontakt: kyjeok (zavináč) seznam (tečka) cé zet
© Design, redakční systém: Webdesignum 2008 - 2011